Awards Ceremony

The annual Student Awards Ceremony was on Sunday, April 23, 2017 in the Franciscan Center.  We celebrated the achievements of students in their academic major as well as their work with student organizations, campus ministry and athletics. Dr. Grubb served as the Master of Ceremonies.

View photos from the event.

College of Arts and Sciences

St. Luke Award in Fine Arts

Lydia Everly

Tiffany Partridge

Holly Zmijewski

 

Outstanding Biology Student Award

John P. Bazydlo

 

Environmental Sustainability Service Award

David Dalton

Nicholas D. Maurer

Kevin Nemer

Matthew Olsavsky

 

Environmental Scholarship Award

David Dalton

 

Barbara M. Britsch, Ph.D. Excellence in Literature Award

Sydney Klem

 

Sister Lucilla Osinski Excellence in Writing Award

Mia Scissons

 

Sister Virgilia Choy Excellence in History Award

Sarah Ryley

 

Martha Mewhort Historical Scholarship Excellence Award

Travis T. Pant

 

Mathematics Fibonacci Award

Zachary T. Zsolcsak

 

G. Stanley Hall Psychology Student of the Year Award

Marisa K. Wagner

 

Dr. Sharon Hueschele Criminal Justice Award

Carolyn C. Manley

 

The Lindsey Whitehead Sociology Award

Benjamin Chambers

 

Theological Studies Student Excellence Award

Isabella I. Valentin

 

Theta Alpha Kappa Undergraduate Achievement Award

Paul Makulinski

 

College of Business and Leadership

 

Academic Excellence in Business Award

Susan D. Ulrey

 

Business Student Leadership and Service Award

Zhané Broomfield

 

Dana Martin Award

Amy M. Phillips

 

College of Education and Human Services

 

Sister M. Agnes Micek, O.S.F. Early Childhood Education Excellence Award

Christlin K. Cline

 

Sister M. Rosaria Petra, O.S.F. Middle Childhood Education Excellence Award

Christina M. Goellnitz

 

Sister M. Remigia Kostick, O.S.F. Adolescence to Young Adult Education Excellence Award

Zachary T. Zsolcsak

 

Teacher Candidate Science Award

Christina M. Goellnitz

 

Commitment to Social Justice Award

Amber Nolen

 

College of Nursing

 

College of Nursing Leadership Award – Spring 2017

Samantha Merillat

 

College of Nursing Spirit of Nursing Award – Spring 2017

Bradley Deters

 

College of Nursing Athletic Scholar Award – Spring 2017

Erica Marvaso

 

Kathy Perzynski Commitment to the Profession Award – Spring 2017

Kimberly R. Snyder

Tiffany E. Wylie

 

College of Nursing Leadership Award – Fall 2016

Thomas Meridieth

 

Spirit of Nursing Award – Fall 2016

Abigail Bond

 

College of Nursing Athletic Scholar Award – Fall 2016

James O’Shea

 

Kathy Perzynski Commitment to the Profession Award – Fall 2016

Jacquelyn M. Gawle

 

Graduate School

St. Bonaventure Academic Excellence Award

Ruthi Mitchell

 

MSN Spirit of Nursing Award – Spring 2017

Jenny Phounsavath

 

MSN Leadership Award – Spring 2017

Londa Ommert

 

MSN Spirit of Nursing Award – Fall 2016

Teresa Crump-McCalebb

 

MSN Leadership Award – Fall 2016*

Megan Cornieles

 

Nurse Anesthesia Program (NAP) Awards

Agatha Hodgkins Award – Fall 2016

Kristin Shipman

 

The Excellence in Academic Achievement Award

Michelle Andrews

Fatin Badran

Tara Burke

Jennifer Collings

Kristi Decker

Greta Feitel

Christine Harwood

Heather Kakos

Matthew McIntire

Sara Rogers

Brian Sheipline

Kristin Shipman

 

Service Learning

Canticle of Praise Student Service Learning Award

Olivia N. Drees

Tracy R. Harmon

Mary Mominee

 

San Damiano Faculty Service Learning Award

Patricia Oedy-Murray

Erin Szavuly

 

Mother Adelaide Award

Judith A. Lanzinger

 

Student Life and Mission & Ministry

Who’s Who Among Students in American Universities and Colleges Award

Meghan Birr

Amanda Black

David A. Black

Tara J. Blundell

Mary Busse

Stephen B. Carl

Jessica Cook

Gabriella M. Crisp

Alexandria J. Curtis

Corinne A. Ellefsen

Ryan Ferkel

Jessica L. Fidler

Jessica H. Frost

Heather R. Fruchey

Tracy R. Harmon

Margaret M. Janiga

William A. Laranga

Erica M. Marvaso

Samantha J. Merillat

Matthew N. Mittry

Nicholas Mueller

Kara B. Osterhout

Amy Phillips

Taylor M. Reed

Stephanie M. Ruffing

Jenise M. Stanley

Olivia M. Stanton

Hunter L. Sturdevant

Isabella I. Valentin

Marche’ E. Venable

Michael Vomastek

 

Student Government Association Award

Zhané L. Broomfield

Daniel Kruzel

Olivia M. Stanton

 

Student Employee/Intern of the Year Award

Maura L. Wolford

 

Student Organization Recognition Awards

Gaming Society Leader

Sydney Klem

 

Orbis Ars Leader

Holly Zmijewski

 

Pre-Art Therapy Association (Pre-ATA) Leader

Lydia Everly

 

Love Your Melon Leader

Asia Moore

 

Student Organization Advisor of the Year

Kristen L. Guballa

 

Student Organization of the Year

Pre-Art Therapy Association (Pre-ATA)

 

Resident Assistant of the Year Award

Hannah L. Cullis

 

Campus Ministry Mission Outreach Award

John P. Bazydlo

Chelsea Brown

Stephen B. Carl

Cassidy D. Smith

 

Student Volunteer of the Year

John P. Bazydlo

 

TRiO Student of the Year

Asia Moore

 

Rising Star Award

Emily G. Abrams (1st Year)

Jacob D. Supina (2nd Year)

Aaron Iffland (3rd Year)

Olivia M. Stanton (4th Year)

 

Athletic Awards

Female Student Athlete of the Year

Meghan Birr

 

Male Student Athlete of the Year

Jared M. Yoshino

 

Champions of Character Team Award

Men’s Lacrosse Team, 2016-17

 

Sister Ann Francis Klimkowski Student Leader of the Year Award     

Zhané L. Broomfield